Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките".
Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките". Съгласен съм
Имейл RSS Facebook
x Влез в clubschetovodstvo.bg

Годишен финансов отчетДанъчно облагане и таксиДДСОтраслово счетоводствоСчетоводство

Обезщетение за неползван отпуск

На работник му е прекратен трудовият договор през януари 2012 г. и има 12 отработени дни. На 24.02.2012 г. сключва нов трудов договор със същия работодател. На 27.03.2012 г. този трудов договор е прекратен. Дължи ли се обезщетение по чл. 224 и каква ще е базата за изчисляването му?
Да, дължите обезщетение на основание чл. 224, ал. 1 от Кодекса на труда. Това е така, тъй като съгласно чл. 42, ал. 3 НПОС, работникът и служителят имат право на парично обезщетение за неизползван платен годишен отпуск, когато е придобил поне 1 пълен месец трудов стаж.
Чл. 224, ал. 2 препраща към реда на чл. 177, ал.2 от Кодекса на труда, която гласе, че когато няма месец, през който работникът или служителят е отработил най-малко 10 работни дни при същия работодател, възнаграждението по ал. 1 се определя от уговорените в трудовия договор основно и допълнителни трудови възнаграждения с постоянен характер.
Забележка: Аргумент да не се вземе за база брутното трудово възнаграждение през месец януари е, че то е по съвсем друго трудово правоотношение - може да е с друго възнаграждение, друга длъжност и при съвсем други условия, с които работодателят не е ангажиран при последващ трудов договор със същото лице. Именно, заради досегашното формално тълкуване на закона от МТСП и погрешно вземане за база, възнаграждение при предишен работодател, беше допълнен КТ, за да няма спорове по въпроса. Излиза обаче, че редакцията отново е неточна и не постига целения от законодателя правен резултат като регламент на това правоотношение. Следва да се посочи не при „същия работодател”, а по „същото трудово правоотношение със същия работодател”.

Абонамент за newsletter

Абонирайте се БЕЗПЛАТНО за Newsletter clubschetovodstvo.bg

за да получавате най-новата информация и анализи по темите, които Ви интересуват!

Коментари

0 Коментари

Внимание: За да публикувате коментар, моля, отговорете правилно на въпроса!

Абонирайте се БЕЗПЛАТНО за Newsletter clubschetovodstvo.bg

за да получавате най-новата информация и анализи по темите, които Ви интересуват!

Да, искам информация за продуктите на РС Издателство и Бизнес консултации. Приемам личните ми данни да бъдат обработвани съгласно Регламент ЕС 2016/679