Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките".
Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките". Съгласен съм
Имейл RSS Facebook
x Влез в clubschetovodstvo.bg

Годишен финансов отчетДанъчно облагане и таксиДДСОтраслово счетоводствоСчетоводство

Признаване на приход от компенсация по схема 60 на 40

Вашето дружество е получило компенсация 60/40, която се отнася за период от изтеклата година 2020-та. Държавата Ви е изплатила компенсацията по банкова сметка през месец януари 2021 г. За коя година би следвало да се признае приходът - за периода, за който се отнася или в момента на получаване на помощта?

В извънредно положение изникват и извънредни счетоводни въпроси. Ето защо трябва да се съставят и точни отговори, които да са в помощ на счетоводителите и ТРЗ служителите на фирми в България. Представяме Ви незаменимите две електронни книги, които ще Ви помогнат да бъдете изрядни, дори и в извънредни ситуации. 

"Счетоводно отчитане на държавни помощи при пандемията от COVID-19" на проф. д-р Стоян Дурин 

и

"ТРЗ в извънредно положение - съвети и решения от експерти" 

Двете книги можете да намерите тук >> 

Очаквайте още и най-новата книга в помощ на счетоводителя - "Книга на счетоводителя - разяснени ситуации от практиката". Вижте повече за нея тук. 

Ето и един от актуалните казуси на дружествата у нас:


Въпрос: Въпросът ми е свързан с държавните компенсации по време на извънредна обстановка. Компенсацията 60/40, получена по чл. 151/ 2020 г. и ПМС 278/ 2020 г., която се отнася за периода 10-12.2020 г., но е получена/постъпила по банкова сметка на предприятието в януари 2021 г., за коя година би следвало да се признае приходът - за 2020 г., месеци 10 - 12.2020 г. или в момента на получаване на помощта?

 
Отговор на въпроса даде експерт Силвия Динова:
 
Всяка програма има своите особености и правила. Вашето запитване е свързано с конкретната Програма 60/40 и ПМС 2782020, съгласно които дружеството подава документи и ако изпълнява условията, ще получи парична компенсация. Разходите, които се финансират по програмата, са отчетени за календарната и финансова 2020 година, въпреки че самата парична помощ е получена през януари 2021 година.
 
За да прецени кога да отчете разхода и прихода, дружеството следва да приложи:
- счетоводния принцип за съпоставимост на приходите и разходите;
 изискванията на счетоводните стандарти за финансиране - СС 20 и МСС 20, съгласно които приходът следва да се отчете тогава, когато предприятието отчита разхода
 
Източник: СС 20 „Отчитане на правителствени дарения и оповестяване на правителствена помощ", точка 3.2:
Правителствените дарения се отчитат като финансиране, освен ако в закон е определен друг ред на отчитане, което финансиране се признава като приход в текущия период, както следва за:
а) дарения, свързани с амортизируеми активи - пропорционално на начислените за съответния период амортизации на активи, придобити в резултат на дарението;
б) дарения, свързани с неамортизируеми активи - през периодите, през които са отразени разходите за изпълнение на условията по даренията; когато се даряват неамортизируеми дълготрайни активи, дарението (финансирането) се отразява като приход на определена от предприятието база, свързана с условията на дарението (например ако се дарява земя при условия за построяване на сграда върху нея, приходът от дарението се признава пропорционално на начислената амортизация на сградата), срокът, през който се признава приходът, не може да бъде по-дълъг от 20 години;
в) дарения, свързани с преотстъпени данъци - през периодите, през които са отразени разходите за изпълнение на условията по преотстъпването на данъците.
 
Източник: МСС 20 „Счетоводно отчитане на безвъзмездни средства, предоставени от държавата, и оповестяване на държавна помощ", параграф 12:
„Безвъзмездните средства, предоставени от държавата, се признават в печалбата или загубата на системна база през периодите, през които предприятието признава като разход съответните разходи, които безвъзмездните средства са предназначени да компенсират"
 
На база на горепосочените изисквания в счетоводните стандарти следва, че във Вашия случай приходът от компенсацията трябва да бъде отчетен за календарната 2020 година (Дт Вземане от финансиране/ Кт Приход от финансиране), защото през 2020 година са отчетени и разходите за заплати и осигуровки.

Абонамент за newsletter

Абонирайте се БЕЗПЛАТНО за Newsletter clubschetovodstvo.bg

за да получавате най-новата информация и анализи по темите, които Ви интересуват!

Коментари

0 Коментари

Внимание: За да публикувате коментар, моля, отговорете правилно на въпроса!

Абонирайте се БЕЗПЛАТНО за Newsletter clubschetovodstvo.bg

за да получавате най-новата информация и анализи по темите, които Ви интересуват!

Да, искам информация за продуктите на РС Издателство и Бизнес консултации. Приемам личните ми данни да бъдат обработвани съгласно Регламент ЕС 2016/679