Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките".
Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките". Съгласен съм
Имейл RSS Facebook
x Влез в clubschetovodstvo.bg

Годишен финансов отчетДанъчно облагане и таксиДДСОтраслово счетоводствоСчетоводство

Съкращаване на работещ пенсионер

Пенсионер е назначен на работа по трудов договор за определен срок. Поради преструктуриране на предприятието се налага да бъде съкратен неговия щат преди да е изтекъл уговорения срок в трудовия му договор. Има ли право на някакво обезщетение работещия пенсионер?
Поставен по такъв начин въпроса се нуждае от две важни доуточнения: първо - най-вероятно работникът е назначен на срочен трудов договор по чл. 68, ал. 1 т. 1 от КТ и второ - договорът е прекратен по чл. 328, ал. 1, т. 2 от КТ.
Съгласно ал. 2 на чл. 68 от КТ, назначените на срочен трудов договор по ал. 1 имат същите права и задължения, каквито имат работниците и служителите по трудов договор за неопределено време.
В тази връзка съкратените работници по този член има право на обезщетение по чл. 222, ал. 1  от КТ. Обезщетението се дължи от работодателя в размер на брутното трудово възнаграждение на работника, за времето през което е останал без работа, но за не по-повече от един месец. Ако в рамките на този месец напусналия служител започне нова работа на по ниска заплата, на него му се дължи обезщетение за разликата от старата му заплата.
Съкращаването на служители по чл.328 ал.1 става с предизвестие, минималния срок на което е един месец.  Ако срокът на предизвестието не е спазен  се дължи обезщетение съгл. чл.220, ал.1 от КТ остатъка от срока. Размерът на обезщетението е равен на брутното трудово възнаграждение по трудовия договор. В зависимост от това, коя страна не е спазила срока, дали работника  или работодателя, то едната дължи на другата съответното обезщетение.
За остатъка на неизползвания платен годишен отпуск, работодателя дължи на съкратеният работник обезщетение по чл. 224 от КТ.
В заключение ще допълним, че правото на уволнения работник да получи изброените обезщетения по КТ, не зависи от обстоятелството, че е пенсионер.

Абонамент за newsletter

Абонирайте се БЕЗПЛАТНО за Newsletter clubschetovodstvo.bg

за да получавате най-новата информация и анализи по темите, които Ви интересуват!

Коментари

0 Коментари

Внимание: За да публикувате коментар, моля, отговорете правилно на въпроса!

Абонирайте се БЕЗПЛАТНО за Newsletter clubschetovodstvo.bg

за да получавате най-новата информация и анализи по темите, които Ви интересуват!

Да, искам информация за продуктите на РС Издателство и Бизнес консултации. Приемам личните ми данни да бъдат обработвани съгласно Регламент ЕС 2016/679