Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките".
Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките". Съгласен съм
Имейл RSS Facebook
x Влез в clubschetovodstvo.bg

Годишен финансов отчетДанъчно облагане и таксиДДСОтраслово счетоводствоСчетоводство

Декларация образец 1 при осигуровки от самоосигуряващo се лице

Вярно ли е, че при невнесени/начислени осигуровки се подава Декларация №1 от самоосигуряващото се лице?
Според регламентираното в Наредба № Н-8 от 29.12.2005 г. за съдържанието, сроковете, начина и реда за подаване и съхранение на данни от работодателите, осигурителите за осигурените при тях лица, както и от самоосигуряващите се лица:
1. Декларация образец № 1 се подава в съответната компетентна териториална дирекция на Националната агенция за приходите от самоосигуряващите се лица - не по-късно от 10 дни след внасянето на дължимите авансово осигурителни вноски за съответния месец – чл. 3, ал. 1, т. 2 от Наредба № Н-8.
2. Самоосигуряващите се лица по свое желание могат да подадат еднократно/ предварително до 20.02 за календарната година с данните за януари, в случай че осигуряването продължава от предходната година или е възникнало от първи януари/декларация образец № 1 за всяка календарна година в случай, че са избрали да се осигуряват само във фонд "Пенсии" за инвалидност поради общо заболяване, за старост и смърт. Данните за самоосигуряващите се лица, подали еднократно декларация образец № 1, се въвеждат в регистъра на осигурените лица въз основа на информацията от платежните документи за внесените осигурителни вноски - чл. 4 от Наредба № Н-8.

Абонамент за newsletter

Абонирайте се БЕЗПЛАТНО за Newsletter clubschetovodstvo.bg

за да получавате най-новата информация и анализи по темите, които Ви интересуват!

Коментари

2 Коментари

Внимание: За да публикувате коментар, моля, отговорете правилно на въпроса!

Милушева 30 Май. 2012
Здравейте, имам питане относно осигуровките. До сега се осигурявах само здравно, но регистрирах дружество ЕООД. Какво трябва да направя за да се осигуря и пенсионно. Трябва ли, да прекратя до сегашното си осигуряване или да информирам чрез декларация за новото си осигуряване. Какво точно трябва да направя?
radonov 19 Май. 2012
Не считам, че отговорът на въпроса е верен. Пространното цитиране на наредба Н8 те дава отговор на поставения въпрос. Според мен отговорът е да, ако не са внесени осигуровките се подава декларация като самоосигуряващо се лице.
Абонирайте се БЕЗПЛАТНО за Newsletter clubschetovodstvo.bg

за да получавате най-новата информация и анализи по темите, които Ви интересуват!

Да, искам информация за продуктите на РС Издателство и Бизнес консултации. Приемам личните ми данни да бъдат обработвани съгласно Регламент ЕС 2016/679