Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките".
Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките". Съгласен съм
Имейл RSS Facebook
x Влез в clubschetovodstvo.bg

Годишен финансов отчетДанъчно облагане и таксиДДСЗДДФЛЗКПОНазначаванеОтраслово счетоводствоРегистриране на фирмиСчетоводство

Фактуриране на право на строеж – експертно решение

Счетоводител сте в строителна фирма или тепърва Ви предстои да бъдете? В практиката си ще срещнете много казуси, с които трябва да се справите сами. Не винаги обаче това е възможно. За целта Ви е необходима експертна подкрепа или още по-лесно – готово решение на Ваш сходен казус. Вземете цели експертни решения на реални казуси от практиката на колегите Ви – счетоводители по цели 4 области – строителство, туризъм, земеделие и транспорт – всички в 1 книга – „Отраслово счетоводство – заплетени ситуации и техните решения“. Вижте книгата тук >>

Точно от нея Ви представяме и едно експертно решение, свързано с фактуриране правото на строеж:
 
Въпрос: Ние сме строителна фирма. Имаме нотариален акт за взаимно учредяване на право на строеж срещу задължение за построяване с ФЛ. Те запазват правото на строеж на апартаментите, които ще получат като обезщетение, а ние получаваме правото на строеж на останалата част от сградата. Цялата стойност на правото е 1 200 000 лв., а стойността на частта на ФЛ е 200 000 лв. На каква стойност трябва да им издадем фактура, на 1000 000 лв. или на 200 000 лв.?

Отговор на въпроса даде експерт Ели Марова:


Когато закупувате право на строеж и се задължавате да построите обекти върху запазеното право на строеж от учредителите, тогава възникват условия на бартер. Съгласно чл. 130, ал. 1 от ЗДДС, когато е налице доставка, по която възнаграждението (изцяло или частично) е определено в стоки или услуги, приема се, че са налице две насрещни доставки, като всеки от доставчиците се смята за продавач на това, което дава, и за купувач на това, което получава. Алинея 3 от същия член определя, че доставката с по-ранна дата на възникване на данъчно събитие се смята за авансово плащане (цялостно или частично) по втората доставка
В случая на датата на нотариалния акт ще се извърши първата доставка от собствениците на УПИ, т.е. за сумата от 1 000 000 лв. Срещу тази доставка Вие се задължавате да построите апартаменти на запазеното от тях право на строеж. На датата на нотариалния акт се счита, че дружеството е получило аванс за строителните работи, които предстои да извърши. Съгласно чл. 130, ал. 4 размерът на данъчната основа за полученото плащане е равен на размера на данъчната основа на доставката с по-ранна дата, т.е. на учреденото право на строеж за 1 000 000, което означава, че трябва да издадете фактура с данъчна основа от 1 000 000 лв.

Абонамент за newsletter

Абонирайте се БЕЗПЛАТНО за Newsletter clubschetovodstvo.bg

за да получавате най-новата информация и анализи по темите, които Ви интересуват!

Коментари

0 Коментари

Внимание: За да публикувате коментар, моля, отговорете правилно на въпроса!

Абонирайте се БЕЗПЛАТНО за Newsletter clubschetovodstvo.bg

за да получавате най-новата информация и анализи по темите, които Ви интересуват!

Да, искам информация за продуктите на РС Издателство и Бизнес консултации. Приемам личните ми данни да бъдат обработвани съгласно Регламент ЕС 2016/679