Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките".
Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките". Съгласен съм
Имейл RSS Facebook
x Влез в clubschetovodstvo.bg

Годишен финансов отчетДанъчно облагане и таксиДДСОтраслово счетоводствоСчетоводство

Изгубени документи за направени плащания

Въпрос от практиката: Как се процедира, когато има изгубени документи - касови бележки, разписки от ИЗИПЕЙ, документи от куриер за извършени плащания по фактури? Плащанията са извършени и в същото време, остават задълженията по сметка доставчици поради липса на документи, доказващи плащането им. Трябва ли да се чака пет години да изтече давността или има възможност да се отпишат още през текущата година?
Експертен отговор: 
 
Съгласно чл. 3, ал. 3 от Закона за счетоводството предприятията осъществяват текущото счетоводно отчитане на основата на документална обоснованост на стопанските операции и факти при спазване изискванията за съставянето на документи по този закон. Следователно, ако липсва документ за извършено плащане, задължението не би следвало да се осчетоводи като платено, тъй като би липсвала документална обоснованост на стопанската операция. От друга страна, щом кредиторът няма да предяви претенции за заплащане на дължимата сума, което явно е така при извършено плащане и изгубени документи, няма пречка задължението да бъде отписано. За данъчни цели приходът от отписване на задължението е данъчно признат в годината на отчитането му и не подлежи на регулиране, независимо дали е изтекла давността или не.
 
Съгласно чл. 10, ал. 4 от ЗКПО" target="_blank" class="contextual_links">ЗКПО, изречение второ липсата на фискална касова бележка от фискално устройство или на касова бележка от интегрирана автоматизирана система за управление на търговската дейност, когато е налице задължение за издаването им, е основание за непризнаване на счетоводен разход за данъчни цели. Това означава, че е възможно в рамките на данъчен контрол разходът, който е платен в брой и за който предприятието не разполага с касова бележка, да не бъде признат за данъчни цели на основание чл. 26, т. 2 от закона поради липса на документална обоснованост.
 
източник: .portalschetovodstvo.bg

Абонамент за newsletter

Абонирайте се БЕЗПЛАТНО за Newsletter clubschetovodstvo.bg

за да получавате най-новата информация и анализи по темите, които Ви интересуват!

Коментари

0 Коментари

Внимание: За да публикувате коментар, моля, отговорете правилно на въпроса!

Абонирайте се БЕЗПЛАТНО за Newsletter clubschetovodstvo.bg

за да получавате най-новата информация и анализи по темите, които Ви интересуват!

Да, искам информация за продуктите на РС Издателство и Бизнес консултации. Приемам личните ми данни да бъдат обработвани съгласно Регламент ЕС 2016/679