Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките".
Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките". Съгласен съм
Имейл RSS Facebook
x Влез в clubschetovodstvo.bg

Годишен финансов отчетДанъчно облагане и таксиДДСЗДДФЛЗКПОНазначаванеОтраслово счетоводствоРегистриране на фирмиСчетоводство

Осчетоводяване на дарение към фондация в частна полза

Въпрос: Фондация в частна полза получава голямо парично дарение. Платен е местният данък върху даренията. Единствените движения за годината са няколко тегления на пари от сметката на фондацията. Как се осчетоводява дарението, местният данък и подават ли се годишна данъчна декларация и отчети към статистиката? Фондацията има за цел подпомагане на надарено дете в областта на музиката и ако управителят реши да дари някаква сума, с какъв документ и как де се заведе?

Експертното решение на въпроса е включено в „Книга на счетоводителя – разяснени ситуации от практиката“. Вземете всички ДДС, данъчни и счетоводни решения на казуси в книгата, като в поръчате от тук >>
 
 
А ето и отговора на въпроса от експерт Елена Илиева:
 
Юридическите лица с нестопанска цел са данъчно задължени лица за облагане с корпоративен данък само за извършваната от тях стопанска дейност, т.е. извършването на сделки по чл. 1 от Търговския закон и отдаването под наем на движимо и недвижимо имущество (чл. 1, т. 2 от ЗКПО). Получените и направените дарения не са стопанска дейност за ЮЛНЦ и ако фондацията е извършвала само нестопанска дейност или ако представлява предприятие, което не е извършвало дейност по смисъла на §1, т. 30 от ДР на Закона за счетоводството, не подава ГДД по чл. 92, от ЗКПО. За целите на статистическата отчетност в този случай може да се подаде декларация за неактивност, а ако такава декларация е подавана за 2019 г., то за 2020 г. това обстоятелство не е необходимо да се декларира отново. Ако обаче ЮЛНЦ не отговаря на критериите за предприятие без дейност по смисъла на Закона за счетоводството, тъй като е извършвало само нестопанска дейност, то следва да подаде съответния статистически отчет, независимо от това, че не е задължено да подава ГДД по чл. 92 от ЗКПО.
 
Счетоводното отчитане на ЮЛНЦ се извършва по реда на СС 9 „Представяне на финансовите отчети на предприятията с нестопанска дейност". Съгласно т. 3.4. и 3.5 от стандарта даренията, които не са обвързани с условия, се признават като текущ приход за периода. Даренията, които са обвързани с определени условия, се отчитат като финансиране по реда на НСС 20 „Отчитане на правителствени дарения и оповестяване на правителствена помощ". Тези дарения се признават като текущ приход от финансиране в периода, през който са отчетени разходите, извършени в изпълнение на условията по дарението. В конкретния случай данъкът по ЗМДТ се отчита като текущ счетоводен разход в периода, в който е станал дължим. Ако дарението е без условия, то следва да се признае като текущ приход веднага при получаването му и съответно за 2020 г. ЮЛНЦ няма да отговаря на определението за предприятие без дейност, тъй като няма да е изпълнено условието по т. 30, буква „б" от Закона за счетоводството. Когато обаче дарението е обвързано с условия, при неговото получаване то се отчита като финансиране. Ако през 2020 г. ЮЛНЦ не е отчело разходи, свързани с изпълнение на условията по дарението и съответно не е отчело текущ приход от финансиране, то представлява предприятие без дейност по смисъла на Закона за счетоводството.
 
Съгласно чл. 225 от ЗЗД с договора за дарение дарителят отстъпва веднага и безвъзмездно нещо на дарения, който го приема. Дарението на движими имущества трябва да стане в писмена форма с нотариално заверени подписи или чрез предаване. Следователно при извършване на дарение на движими вещи (включително парични средства) ЮЛНЦ следва да се снабди или с договор за дарение с нотариално заверени подписи или с документ, че имуществото е получено от надарения.
 
Източник: „Книга на счетоводителя – разяснени ситуации от практиката“. Вземете книгата тук >>

Абонамент за newsletter

Абонирайте се БЕЗПЛАТНО за Newsletter clubschetovodstvo.bg

за да получавате най-новата информация и анализи по темите, които Ви интересуват!

Коментари

0 Коментари

Внимание: За да публикувате коментар, моля, отговорете правилно на въпроса!

Абонирайте се БЕЗПЛАТНО за Newsletter clubschetovodstvo.bg

за да получавате най-новата информация и анализи по темите, които Ви интересуват!

Да, искам информация за продуктите на РС Издателство и Бизнес консултации. Приемам личните ми данни да бъдат обработвани съгласно Регламент ЕС 2016/679