Въпрос:
Направени са разходи по проект в Египет за перидa 2013 - 2014 г. В крайна сметка става ясно, че този проект няма да бъде осъществен и съответно няма да има приходи от него.
Българска фирма е изплатила аваново суми по договор с египетска фирма. Фирмата в Египет обаче в момента е спряла дейност. Потвърждението за това е дадено единствено по телефона - няма никаква документация.
Как следва да бъдат осчетоводени дадените аванси, могат ли да бъдат отнесени като разход или трябва с този разход да се увеличи резултатът, ако евентуално данъчните откажат да го признаят?
Отговор:
Обичайно е платените аванси на доставчици да подлежат на връщане когато стане ясно, че доставката, за която е платен авансът, няма да бъде осъществена, освен в случаите, когато те остават като обезщетение за вреди и/или пропуснати ползи на доставчика.
Ако съгласно договора с египетската компания при стеклите се обстоятелства платените аванси подлежат на връщане, те следва да се отчетат като вземане и се третират за данъчни цели като всички други вземания. Отчетените счетоводни разходи от обезценка или отписване на вземане като несъбираемо се регулират за данъчни цели по реда на чл. 34 и 37 от ЗКПО и формират данъчна временна разлика.
Тези разходи са данъчно непризнати в годината на счетоводното им отчитане, при условие че...
Тези разходи са данъчно непризнати в годината на счетоводното им отчитане, при условие че...
Свързани статии
Проследени новини
Абонамент за newsletter
Абонирайте се БЕЗПЛАТНО за Newsletter clubschetovodstvo.bg
за да получавате най-новата информация и анализи по темите, които Ви интересуват!
Коментари
0 Коментари