Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките".
Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките". Съгласен съм
Имейл RSS Facebook
x Влез в clubschetovodstvo.bg

Годишен финансов отчетДанъчно облагане и таксиДДСОтраслово счетоводствоСчетоводство

Отчитане на покупка от нерегистриран по ЗДДС земеделски производител

Как следва да се осчетоводи фактурата за покупка и следва ли получателя да начисли и внесе 20% ДДС? – Експертен отговор на този въпрос и още десетки други са поместени в експертното ръководство – „Отраслово счетоводство – заплетени ситуации и техните решения“. Съдържа експертни отговори във връзка с осчетоводяване в 4 направления – туризъм, транспорт, земеделие и строителство. Вижте пълното съдържание на изданието тук >>

А ето и извадка с отговор на въпроса за отчитане на покупка от нерегистриран по ЗДДС земеделски производител:
 
Въпрос: Дружество, регистрирано по ЗДДС с дейност земеделски производител, купува ечемик от земеделски производител, нерегистриран но ЗДДС. Как следва да се осчетоводи фактурата за покупка и следва ли получателя да начисли и внесе 20% ДДС?

Отговор на въпроса даде експерт Ели Марова:

Глава деветнадесета „а“ от ЗДДС регламентира облагането на доставки по Приложение № 2, по които данъкът е изискуем от получателя.

Ако стоката /ечемик/ е включена в Приложение № 2 от закона, тогава данъкът за доставките е изискуем от получателя - регистрирано по ЗДДС, независимо дали доставчикът е данъчно задължено или данъчно незадължено лице. След като сте регистрирани по ЗДДС и стоката е от Приложение № 2, следва да начислите данъка с  протокол по реда на чл.163б от закона.
Начинът на отразяването на доставката в дневниците е регламентиран от чл. 97а от ППЗДДС.

Регистрираното лице, което е получател на доставките по Приложение № 2 , отразява издадените протоколи по чл. 117 или чл. 163б, ал. 1, т. 2 от закона, като задължително посочва:

а) данъчната основа в колони 9 и 14, съответно данъка в колони 10 и 15 на дневник за продажбите;
б) данъчната основа в колони 9, 10 или 12 и начисления данък в колони 11 или 13 на дневника за покупките.
Получената фактура се отразява в дневника за покупките, като се попълват само данните в колони от 1 до 8а на дневника за покупките.

Източник: "Отраслово счетоводство - заплетени ситуации и техните решения". Вижте книгата тук >>
 

Абонамент за newsletter

Абонирайте се БЕЗПЛАТНО за Newsletter clubschetovodstvo.bg

за да получавате най-новата информация и анализи по темите, които Ви интересуват!

Коментари

0 Коментари

Внимание: За да публикувате коментар, моля, отговорете правилно на въпроса!

Абонирайте се БЕЗПЛАТНО за Newsletter clubschetovodstvo.bg

за да получавате най-новата информация и анализи по темите, които Ви интересуват!

Да, искам информация за продуктите на РС Издателство и Бизнес консултации. Приемам личните ми данни да бъдат обработвани съгласно Регламент ЕС 2016/679