Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките".
Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките". Съгласен съм
Имейл RSS Facebook
x Влез в clubschetovodstvo.bg

Годишен финансов отчетДанъчно облагане и таксиДДСОтраслово счетоводствоСчетоводство

Попълване на декларация по член 50 от ЗДДФЛ за получен наем за 3 месеца

Попълвайки част  „формиране на облагаемия доход, в т. 7 удържани или внесени осиг. вноски“ в декларацията по чл. 50 от ЗДДФЛ, посочват ли се суми, ако са внесени тогава за цялата година или само за периода, в който е получен наем от ФЛ? А ако не са внесени изобщо, трябва ли да се посочват?

Казусът, който ще разгледаме в настоящата статия, е включен в изданието „Книга на счетоводителя – разяснени ситуации от практиката“. В книгата ще получите още десетки готови решения на казуси за счетоводство, ДДС и данъци – всички от 2021 година!
 
Вижте книгата и нейното съдържание тук >>
 
А ето и въпросния казус и неговото експертно решение:
 
Въпрос: Във връзка с попълване на декл. по чл. 50 от ЗДДФЛ и Таблица 2 за определяне на окончателен размер на осигурителен доход, върху който се дължат здравноосигурителни вноски: Лицето, което се осигурява по реда на чл. 40, ал. 5 от ЗЗО, получава наем за 3 месеца. Как да бъде попълнена Таблица 2, кол. 4 - по месеци за цялата година или само за месеци, през които лицето е получавало наем, т. е.  3 месеца? Съответно и кол. 5 ли ще бъде попълнена за 3 месеца или разпределена на 12 месеца? Попълвайки част  „формиране на облагаемия доход, в т. 7 удържани или внесени осиг. вноски“, посочвам ли суми, ако са внесени тогава за цялата година или само за 3-те месеца, а ако пък не са внесени изобщо, не ги посочвам?
 
Отговор на въпроса даде експерт Христо Досев:
 
Съгласно разпоредбите на чл. 40, ал. 5, т. 1 от Закона за здравното осигуряване лицата, които не подлежат на осигуряване по реда на чл. 40, ал. 1, 2 и 3 (обикновено такива са безработните лица), са длъжни да внасят осигурителни вноски върху осигурителен доход не по-малък от половината от минималния размер на осигурителния доход за самоосигуряващите се лица, определен със Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване в срок до 25-то число на месеца, следващ месеца, за който се отнасят и извършват годишно изравняване на осигурителния доход съгласно данните от данъчната декларация по чл. 50 от ЗДДФЛ.
 
От посочената разпоредба следва, че лицата по чл. 40, ал. 5 правят годишно изравняване на база декларираните данни (доходи) в годишната данъчна декларация по чл. 50 от ЗДДФЛ. И именно посочените доходи в декларацията, които подлежат на облагане, се вземат при определяне на дохода, върху който се изравняват здравноосигурителните вноски без оглед на това за кой период от годината са получени тези доходи. Това следва и от указанията за попълване на Таблица 2, където е казано, че облагаемият доход в редове от 1 до 12 в колона 5 се определя като: сумата в ред 13, формирана от облагаеми доходи, подлежащи на данъчно облагане съгласно данните от данъчната декларация, се разделя на броя на месеците, през които лицето е самоосигуряващо се по чл. 40, ал. 5, т. 1 от ЗЗО, независимо от броя на дните през месеца, в който лицето е внасяло здравноосигурителни вноски на това основание.
 
Имайки предвид посоченото по-горе, Вие следва да попълните Таблица 2 от Справката за окончателния размер на осигурителния доход за 2020 година (Образец 2004) по начина, указан по-долу:
 
В колона 4 - осигурителният доход, върху който се дължат авансово здравноосигурителни вноски – 305 лева месечно за 2020 година.
 
В колона 5 – на ред 13 следва да пренесете декларирания облагаем доход от наеми в Приложение 4, част I, ред 6 (това е сумата на получените през годината доходи от наеми, намалена с нормативно признати разходи в размер на 10 на сто) и тази сума да разделите на броя на месеците, през които лицето е подлежало на задължително здравно осигуряване по реда на чл. 40, ал. 5, т. 1 от ЗЗО.
 
В колона 6 следва да посочите осигурителния доход за всеки месец, върху който се дължат осигурителни вноски. В случая, ако лицето е подлежало на здравно осигуряване по реда на чл. 40, ал. 5, т.1 от ЗЗО през цялата година, то за всеки месец ще прехвърлите сумата от 305 лева.
 
В колона 7 ще пренесете сумата от колона 5 – получения наем, намален с 10 на сто нормативно признати разходи, разделен на 12 месеца.
 
Като краен резултат, ако лицето през цялата година има само доходи от наем и за същия период се е осигурявало по реда на чл. 40, ал. 5, т. 1 от ЗЗО, то ще дължи изравняване върху положителната разлика от дохода, получен през цялата година от наем, намален с 10 на сто нормативно признати разходи и дохода, върху който лицето подлежи на здравно осигуряване (3 660 лева = 12 месеца х 305 лева).

Източник: "Книга на счетоводителя - разяснени ситуации от практиката". Вземете я тук >>
 

Абонамент за newsletter

Абонирайте се БЕЗПЛАТНО за Newsletter clubschetovodstvo.bg

за да получавате най-новата информация и анализи по темите, които Ви интересуват!

Коментари

0 Коментари

Внимание: За да публикувате коментар, моля, отговорете правилно на въпроса!

Абонирайте се БЕЗПЛАТНО за Newsletter clubschetovodstvo.bg

за да получавате най-новата информация и анализи по темите, които Ви интересуват!

Да, искам информация за продуктите на РС Издателство и Бизнес консултации. Приемам личните ми данни да бъдат обработвани съгласно Регламент ЕС 2016/679