Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките".
Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките". Съгласен съм
Имейл RSS Facebook
x Влез в clubschetovodstvo.bg

Годишен финансов отчетДанъчно облагане и таксиДДСОтраслово счетоводствоСчетоводство

Продажба на дарен недвижим имот според ЗДДФЛ

Притежавам едно жилище. През 2005 година придобих чрез дарение втори недвижим имот - жилище. През 2011 година продадох дарения ми имот. Дължа ли данък по ЗДДФЛ?
Начинът на придобиване на имуществото не е от значение, за да се счита доходът от продажбата или замяната им за необлагаем. 
Доходите от продажба или замяна на имущество, придобито по дарение, не са посочени като необлагаеми на специално основание в Закона за данъците върху доходите на физическите лица.
Съгласно чл. 13, ал. 1, т. 1, букви „а" от ЗДДФЛ не са облагаеми доходите, придобити през данъчната година от продажба или замяна на:
1. доходите, придобити през данъчната година от продажба или замяна на:
а) един недвижим жилищен имот, ако между датата на придобиването и датата на продажбата или замяната са изминали повече от три години;
б) до два недвижими имота, както и селскостопански и горски имоти независимо от броя им, ако между датата на придобиването и датата на продажбата или замяната са изминали повече от 5 години;
Във връзка с прилагането на чл. 13, ал. 1, т. 1 от ЗДДФЛ „недвижим жилищен имот"  е недвижим имот, който към момента на продажбата или замяната може да служи за задоволяване на жилищни нужди.
Задължение на физическото лице по реда на ЗДДФЛ е да определи, дали продажбата не попада в изключенията на чл. 13, ал. 1, т. 1 буква „а” или буква „б” от ЗДДФЛ – като необлагаем доход.
Следователно от информацията, съдържаща се във вашето запитване, продажбата на недвижимия имот попада в хипотезата на чл. 13, ал. 1, б от ЗДДФЛ като необлагаем доход, за физическото лице – продавач.
На основание чл. 52, ал. 1, „б” от ЗДДФЛ, не възниква задължение за подаване на годишна данъчна декларация по реда на чл. 50 от ЗДДФЛ.

Абонамент за newsletter

Абонирайте се БЕЗПЛАТНО за Newsletter clubschetovodstvo.bg

за да получавате най-новата информация и анализи по темите, които Ви интересуват!

Коментари

0 Коментари

Внимание: За да публикувате коментар, моля, отговорете правилно на въпроса!

Абонирайте се БЕЗПЛАТНО за Newsletter clubschetovodstvo.bg

за да получавате най-новата информация и анализи по темите, които Ви интересуват!

Да, искам информация за продуктите на РС Издателство и Бизнес консултации. Приемам личните ми данни да бъдат обработвани съгласно Регламент ЕС 2016/679

Нашите експерти

Счетоводството е наука и изкуство! Над 28 години обслужваме с традиция и стил - Счетоводство и одит; Данъци и данъчна защита; Обработка на заплати; Бизнес консултиране; Правни услуги; Административни услуги. Счетоводна къща Дал Сиат АД
Счетоводител; Специалист по трудови правоотношения Miglena Trifonova
Специалисти с над 30 г. опит, гаранция за най-качественото счетоводно обслужване! СК Земела