Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките".
Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките". Съгласен съм
Имейл RSS Facebook
x Влез в clubschetovodstvo.bg

Годишен финансов отчетДанъчно облагане и таксиДДСОтраслово счетоводствоСчетоводство

Данъчно облагане на дистанционните продажби в друга държава и минимален праг за регистрация по ДДС

Продавате ли стоки към други държави чрез интернет или онлайн магазин? Както всяка дейност във фирмата, така и онлайн продажбите на стоки и услуги трябва да се осчетоводят по законов ред. Добре е обаче, този законов ред да е известен на българските фирми, за да могат да ги прилагат правилно и навреме.

Въпросите в счетоводството и данъчното право са толкова много, а отговорите – често трудни за намиране. Ето защо, независимо дали продавате стоки или услуги, тук или в чужбина, или пък фирмата Ви извършва съвсем друга дейност, ние подбрахме за Вас един специален абонамент за изрядно данъчно отчитане на Вашата фирма – „Съветник: Данъци и такси на моята фирма.“
В съветника ще открите не само пълна, ясна и актуална информация за законовите правила в света на данъците, но и ще получавате новини, съвети от експерти и решения на реални казуси – на всеки 3 месеца във вид на списание. В допълнение, чрез абонамента ще имате право на цели 12 лични консултации с експерти като Мина Янкова, Елена Илиева, Бойчо Момчилов, Ели Марова и мн. др. Вижте какво още предлага абонаментът за „Съветник: Данъци и такси на моята фирма“ ето тук.


Регистрирано у нас дружество има и регистрация по ДДС на основание чл. 100, ал. 1 от ЗДДС. Дружеството произвежда и продава дрехи в чужбина чрез чуждестранен електронен магазин. Продукцията се изпраща чрез онлайн платформа, като  продажбите са към физически лица в ЕС и трети страни. Приходите от продажбите отиват в лична сметка на лицето в Швейцария. Има продажби и на други лица извън платформата, които тя изпраща чрез спедиторски фирми и тези спедиторски фирми събират продажбите и ги превеждат в българска банкова сметка на дружеството. През февруари за първи данъчен период дружеството отчита направените продажби с начислен данък 20% и е ползвало данъчен кредит на покупките.

Ето и конкретния въпрос на фирмата: Трябва ли да следим оборотите си в страните, в които продаваме, и да се регистрираме по ДДС в тях?
 
 
Отговор дава експерт Елена Илиева:

Съгласно чл. 20, ал. 1 в настоящата редакция на режима за облагане на дистанционните продажби, в сила до 30.06.2021 г., те се облагат в държавата членка, където транспортът приключва, когато надвишат за текущата календарна година или са надвишили за предходната календарна година сумата, определена в законодателството на тази държава членка. Това означава, че до 30.06.2021 г. е необходимо да следите обема на дистанционните си продажби за всяка държава членка поотделно и когато в дадена държава надвишите прага за дистанционни продажби, определен в нейното законодателство, сте длъжни да се регистрирате и да облагате продажбите там. Към момента в повечето държави е възприет прагът от 35 000 евро.
 
От 01.07.2021 г. влиза в сила новият режим за облагане на дистанционните продажби.  Разпоредбата на чл. 20б от ЗДДС гласи, че когато общата стойност без ДДС на продукти и услуги, извършвани по електронен път към данъчно незадължени лица в държави членки, както и сумата на вътреобщностните дистанционни продажби, които се изпращат от България до друга държава членка, надвишава през текущата календарна година и през предходната календарна година сумата от 10 000 евро, то тогава доставките са облагаеми в държавата членка, в която е установен получателят (за доставките на услуги) или в която завършва транспортът до получателя (за вътреобщностните дистанционни продажби).
 
Следователно, от 01.07.2021 г. трябва да следите само общия размер на дистанционните продажби, които се изпращат към данъчно незадължени лица в други държави членки, без значение конкретната държава. Когато обемът им общо надхвърли 10 000 евро, доставките задължително се облагат в държавата членка, в която стоката пристига до получателя. Обемът на далекосъобщителни, електронни или радио-телевизионни услуги също се включва в прага от 10 000 евро.

Според новите разпоредби от началото на м. юли 2021 г., в случай че надхвърлите прага, можете да направите две неща:

Или да се регистрирате поотделно във всяка държава членка, в която извършвате облагаеми дистанционни продажби и съответно да прилагате нейното данъчно законодателство.

Или да направите регистрация за прилагане на режим „в Съюза“ в България и да декларирате и внасяте данък за доставки през OSS.

В случай че прагът е надхвърлен, то задължително трябва да изберете една от двете гореспоменати възможности.

Това, че продажбите се извършват чрез електронен онлайн магазин, е без значение в случая.
 

Абонамент за newsletter

Абонирайте се БЕЗПЛАТНО за Newsletter clubschetovodstvo.bg

за да получавате най-новата информация и анализи по темите, които Ви интересуват!

Коментари

0 Коментари

Внимание: За да публикувате коментар, моля, отговорете правилно на въпроса!

Абонирайте се БЕЗПЛАТНО за Newsletter clubschetovodstvo.bg

за да получавате най-новата информация и анализи по темите, които Ви интересуват!

Да, искам информация за продуктите на РС Издателство и Бизнес консултации. Приемам личните ми данни да бъдат обработвани съгласно Регламент ЕС 2016/679