Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките".
Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките". Съгласен съм
Имейл RSS Facebook
x Влез в clubschetovodstvo.bg

Годишен финансов отчетДанъчно облагане и таксиДДСОтраслово счетоводствоСчетоводство

Начисляване на данък уикенд за мобилен телефон

Трябва ли да се начислява данък уикенд за закупен мобилен телефон за над 750 лв., който ще се използва от председателя на кооперация за служебни цели?

На този въпрос експертно решение дава Ели Марова в най-новата книга за счетоводители – „Данъчните закони в практиката – решения на казуси“. В изданието ще намерите още 140 експертни решения на различни казуси от практиката на колегите Ви, свързани със ЗДДС, ЗКПО, ЗДДФЛ и ЗМДТ, съобразени с последните промени по тях. Вземете книгата и ценните експертни решения в нея, като кликнете тук >>
 
А ето и отговора на въпроса:
 
ЗДДС изисква да се направи корекция за всеки дълготраен актив, за който е ползвано правото на данъчен кредит, когато същият се използва и за дейности, за които не би имало право на данъчен кредит. Точка 83 от § 1 на ДР на ЗДДС определя, че "дълготрайни активи" са представляващите част от стопанските активи на данъчно задълженото лице:
а) недвижими имоти по т. 82 и превозни средства по т. 49, с изключение на тези по буква "з", и
б) (изм. - ДВ, бр. 97 от 2017 г., в сила от 01.01.2018 г.) различни от посочените в буква "а" стоки и услуги, които са или биха били дълготрайни активи по смисъла на Закона за корпоративното подоходно облагане с данъчна основа при придобиване, производство или внос, равна на или по-голяма от 5000 лв.
 
Ако активът е на стойност равна на или по-голяма от 5000 лв., тогава корекциите на ползвания данъчен кредит ще се извършват по реда на чл. 79а, ал. 3 от закона ежегодно.
 
Ако активът е на стойност по-малка от 5000 лв., законът предвижда пропорционално ползване на данъчен кредит по реда на чл. 73б от закона. Ако не сте се възползвали от пропорционално приспадане на данъка, когато сте знаели, че активът ще се използва и за лични цели, тогава следва да се съобразите с разпоредбата на чл. 9, ал. 3 от закона.
 
Ако активът, независимо от стойността си, се използва само за облагаемата Ви дейност, не следва да правите никакви корекции.
 
Източник: „Данъчните закони в практиката – решения на казуси“. Вземете книгата тук >>

Абонамент за newsletter

Абонирайте се БЕЗПЛАТНО за Newsletter clubschetovodstvo.bg

за да получавате най-новата информация и анализи по темите, които Ви интересуват!

Коментари

0 Коментари

Внимание: За да публикувате коментар, моля, отговорете правилно на въпроса!

Абонирайте се БЕЗПЛАТНО за Newsletter clubschetovodstvo.bg

за да получавате най-новата информация и анализи по темите, които Ви интересуват!

Да, искам информация за продуктите на РС Издателство и Бизнес консултации. Приемам личните ми данни да бъдат обработвани съгласно Регламент ЕС 2016/679