Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките".
Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките". Съгласен съм
Имейл RSS Facebook
x Влез в clubschetovodstvo.bg

Годишен финансов отчетДанъчно облагане и таксиДДСОтраслово счетоводствоСчетоводство

Право на данъчен кредит за фактури с незначителни суми

Българска фирма, регистрирана по ЗДДС, получава фактури от български доставчици с начислен ДДС. 
Сумите по тези фактури са незначителни, а фирмата работи изцяло на чуждия пазар, може ли да не ползва правото на данъчен кредит, за да не влиза в процедура по възстановяване?
Отговор:
Съгласно чл. 124, ал. 4 от З ДДС всяко регистрирано по З ДДС лице е длъжно да отрази получените от него данъчни документи в дневника за покупки най-късно до дванадесетия данъчен период, следващ данъчния период, през който са издадени, но не по-късно от последния данъчен период по чл. 72, ал. 1. Това Ви задължава да отразите получените данъчни документи в дневника за покупки, независимо дали ще ползвате данъчен кредит или не.
 
Чл. 69, ал. 1, т. 1 от закона определя, че когато стоките и услугите се използват за целите на извършваните от регистрираното лице облагаеми доставки, лицето има право да приспадне данъка за стоките или услугите, които доставчикът - регистрирано по този закон лице, му е доставил или предстои да му достави. Тази норма Ви дава правото да приспаднете данъчен кредит при определени условия, но не Ви задължава да го правите. 
 
Всяко данъчно задължено лице преценява дали ще се възползва от правото си или не. След като преценявате, че не желаете да ползвате правото на данъчен кредит, тогава следва да отразите фактурата в дневника за покупки в колона 9 – Данъчна основа и данък на доставки без право на данъчен кредит. В тази колона влиза общата сума по фактурата с включен ДДС .
 
Казусът и решението му са взети от актуалния брой на счетоводното списание "10 с ДДС ". Ако искате да се възползвате от още практически решения и съвети, както и да получите 1 безплатна консутация с експерт подарък - заявете абонамент към списанието тук >>

Абонамент за newsletter

Абонирайте се БЕЗПЛАТНО за Newsletter clubschetovodstvo.bg

за да получавате най-новата информация и анализи по темите, които Ви интересуват!

Коментари

0 Коментари

Внимание: За да публикувате коментар, моля, отговорете правилно на въпроса!

Абонирайте се БЕЗПЛАТНО за Newsletter clubschetovodstvo.bg

за да получавате най-новата информация и анализи по темите, които Ви интересуват!

Да, искам информация за продуктите на РС Издателство и Бизнес консултации. Приемам личните ми данни да бъдат обработвани съгласно Регламент ЕС 2016/679
Eroare conectare :