Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките".
Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките". Съгласен съм
Имейл RSS Facebook
x Влез в clubschetovodstvo.bg

Годишен финансов отчетДанъчно облагане и таксиДДСОтраслово счетоводствоСчетоводство

Увеличава ли се данъчната основа ЗДДС при получени помощи при COVID пандемията

Вашето дружество е получило безвъзмездна помощ поради извънредното положение? Сигурни сме, че имате много въпроси, свързани с нейното счетоводно отчитане.
 
За да не губите излишно време в търсене на информация, Ви я предоставяме цялата в едно издание – „Счетоводно отчитане на държавни помощи при пандемията от COVID-19”. Електронното ръководство от проф. д-р Стоян Дурин предоставя пълна информация на счетоводителя относно отчитането на получената безвъзмездна помощ във фирмата. Всички отговори на Вашите въпроси са събрани на едно място ето тук.

Работодател се свърза с нас с конкретен въпрос през информационния портал за счетоводители в България – www.portalschetovodstvo.bg – мястото, където и Вие можете да зададете своите въпроси и да получите точни и ясни отговори от експерти в областта. Научете повече за абонаментите за портала ето тук.

Вижте какво отговаря експерт Елена Илиева на въпроса дали безвъзмездната помощ, получена във фирмата, се включва в облагаемия оборот във връзка с възникване на задължения за регистрация по чл. 96 от ЗДДС?
 
Отговор от експерт Елена Илиева:
 
Съгласно чл. 96, ал. 2 от ЗДДС облагаемият оборот за целите на задължителната регистрация е сумата от данъчните основи на извършените от лицето:
1. облагаеми доставки, включително облагаемите с нулева ставка;
2. доставки на финансови услуги по чл. 46;
3. доставки на застрахователни услуги по чл. 47.
 
Съгласно чл. 26, ал. 3, т. 2 от ЗДДС данъчната основа се увеличава с всички субсидии и финансирания, пряко свързани с доставката.
 
Субсидиите и финансиранията не представляват самостоятелна доставка, тъй като не е налице прехвърляне право на собственост върху стока или предоставяне на услуга и по принцип са извън обхвата на ЗДДС, освен ако не се включват в данъчната основа на доставка на основание чл. 26, ал. 3, т. 2 от закона. Съгласно §1, т. 15 от ДР на ЗДДС „субсидии и финансирания, пряко свързани с доставка" са субсидиите и финансиранията, чието отпускане е пряко обвързано с цената на предоставяни стоки или услуги.

Не са субсидии и финансирания, пряко свързани с доставка, субсидиите и финансиранията, предназначени единствено за:

а) покриване на загуби;
б) финансиране на разходи, включително за придобиване или ликвидация на активи.
 
Доколкото успяхме да се информираме за условията по проект BG16RFOP002-2.073 „Подкрепа на микро и малки предприятия за преодоляване на икономическите последствия от пандемията COVID-19", той има за цел осигуряването на оперативен капитал за българските микро и малки предприятия за справяне с последиците от пандемията COVID-19. Ограниченията, наложени във връзка с борбата с разпространението на пандемията от COVID-19, засягат най-силно именно по-малките на размер икономически единици, които нямат ресурсите да продължат да функционират и съществуват в подобна усложнена икономическа обстановка. В резултат от изпълнението на процедурата се очаква предприятията, получили подкрепа, да продължат дейността си поне 3 месеца след приключване на проекта.

Предвид целта и условията на проекта считаме, че става въпрос за финансиране на разходи, което съгласно цитираното по-горе определение не представлява финансиране, пряко свързано с доставка и съответно няма отношение към оборота за задължителна регистрация по чл. 96 от ЗДДС.
 

Абонамент за newsletter

Абонирайте се БЕЗПЛАТНО за Newsletter clubschetovodstvo.bg

за да получавате най-новата информация и анализи по темите, които Ви интересуват!

Коментари

0 Коментари

Внимание: За да публикувате коментар, моля, отговорете правилно на въпроса!

Абонирайте се БЕЗПЛАТНО за Newsletter clubschetovodstvo.bg

за да получавате най-новата информация и анализи по темите, които Ви интересуват!

Да, искам информация за продуктите на РС Издателство и Бизнес консултации. Приемам личните ми данни да бъдат обработвани съгласно Регламент ЕС 2016/679

Нашите експерти

Счетоводството е наука и изкуство! Над 28 години обслужваме с традиция и стил - Счетоводство и одит; Данъци и данъчна защита; Обработка на заплати; Бизнес консултиране; Правни услуги; Административни услуги. Счетоводна къща Дал Сиат АД