Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките".
Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките". Съгласен съм
Имейл RSS Facebook
x Влез в clubschetovodstvo.bg

Годишен финансов отчетДанъчно облагане и таксиДДСОтраслово счетоводствоСчетоводство

Фактура, невключена в дневника на покупките за 2017 г.

Фактура за покупка с дата 31 май 2017 г. може ли да бъде включена в дневник покупки по ДДС за месец май 2018 г.? До момента не е ползван ДК за покупката. Как се смятат 12 месеца - от дата на издаване на фактурата или се гледа само месецът?
Отговор:
Съгласно чл. 72, ал. 1 от ЗДДС регистрирано по ЗДДС лице може да упражни правото си на приспадане на данъчен кредит за данъчния период, през който е възникнало това право, или в един от следващите 12 данъчни периода. Видно от текста, гледа се данъчният период, т.е. месецът.
 
Член 68, ал. 2 от закона определя, че правото на приспадане на данъчен кредит възниква, когато подлежащият на приспадане данък стане изискуем. Това означава, че следва да се гледа датата на изискуемост на доставката. Често пъти датата на фактурата е различна от датата на изискуемост и следва да се съобразите с това.
 
Съгласно чл. 124, ал. 4 регистрираното лице е длъжно да отрази получените от него данъчни документи в дневника на покупките най-късно до дванадесетия данъчен период, следващ данъчния период, през който са издадени, но не по-късно от последния данъчен период по чл. 72, ал. 1.
 
В случая, ако датата на изискуемост е в месец май 2017, тогава срокът да се отрази фактурата в дневника на покупките е данъчният период 05/2018 и ще има право на данъчен кредит за нея. Ако датата на изискуемост на доставката е преди 05/2017, тогава няма да има право на данъчен кредит.
 
източник: portalschetovodstvo.bg

Абонамент за newsletter

Абонирайте се БЕЗПЛАТНО за Newsletter clubschetovodstvo.bg

за да получавате най-новата информация и анализи по темите, които Ви интересуват!

Коментари

0 Коментари

Внимание: За да публикувате коментар, моля, отговорете правилно на въпроса!

Абонирайте се БЕЗПЛАТНО за Newsletter clubschetovodstvo.bg

за да получавате най-новата информация и анализи по темите, които Ви интересуват!

Да, искам информация за продуктите на РС Издателство и Бизнес консултации. Приемам личните ми данни да бъдат обработвани съгласно Регламент ЕС 2016/679

Нашите експерти

Счетоводството е наука и изкуство! Над 28 години обслужваме с традиция и стил - Счетоводство и одит; Данъци и данъчна защита; Обработка на заплати; Бизнес консултиране; Правни услуги; Административни услуги. Счетоводна къща Дал Сиат АД