Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките".
Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките". Съгласен съм
Имейл RSS Facebook
x Влез в clubschetovodstvo.bg

Годишен финансов отчетДанъчно облагане и таксиДДСОтраслово счетоводствоСчетоводство

Фактуриране на консултантски услуги за италианска фирма, регистрирана по ДДС

Въпрос: Новорегистрина фирма по ДДС в България сключва договор с италианска фирма, също регистрирана по ДДС, за извършване на консултантска дейност по информационни технологии на техни клиенти в Италия. Какви фактури трябва да издава на италианската фирма - без ДДС ли и какво основание да се вписва? Освен това трябва да издаде фактура за закупено оборудване, което ще се ползва в България, с ДДС ли да е фактурата?
За още ДДС решения експерите подготвиха за Вас най-новото ни ДДС издание - "З ДДС в практиката: Счетоводители питат - експерти отговарят". Повече за книгата вижте тук >>
 
Отговор: За всяка отделна доставка следва да се определи мястото на доставка и след това облагането.
 
Мястото на доставка на консултантските услуги по информационни технологии към данъчно задължено лице от ЕС /с валиден VAT номер/ се определя по чл. 21 ал. 2 от З ДДС и мястото на доставка е там, където получателят е установил независимата си икономическа дейност, т.е. в Италия.
 
Когато мястото на доставката е извън страната, доставката не се облага в България на основание чл. 86, ал. 3 от закона.
 
Доставката с място на изпълнение в ЕС, определено по чл. 21 ал. 2 от З ДДС се включва във VIES декларацията, а фактурата задължително съдържа текста „обратно начисляване“.
 
Мястото на доставка на оборудването се определя по чл. 17, ал. 1 или ал. 2 и се определя там, където фактически се предава стоката или там от където започва превозът ѝ. Доставките с място на изпълнение в страната са облагаеми (с изключение на освободените по глава четвърта от закона).  Когато стоката не напуска страната, доставката не попада в доставките с нулева ставка, което означава, че трябва  да обложите доставката с 20%.

Абонамент за newsletter

Абонирайте се БЕЗПЛАТНО за Newsletter clubschetovodstvo.bg

за да получавате най-новата информация и анализи по темите, които Ви интересуват!

Коментари

0 Коментари

Внимание: За да публикувате коментар, моля, отговорете правилно на въпроса!

Абонирайте се БЕЗПЛАТНО за Newsletter clubschetovodstvo.bg

за да получавате най-новата информация и анализи по темите, които Ви интересуват!

Да, искам информация за продуктите на РС Издателство и Бизнес консултации. Приемам личните ми данни да бъдат обработвани съгласно Регламент ЕС 2016/679