Въпросът и отговорът са взети от "Доставка на стоки и услуги по смисъла на ЗДДС" - печатно ръководство с решения на 114 реални казуса за доставка на стоки и услуги по смисъла на ЗДДС. Вижте списък с готовите решения, включени в изданието, тук >>
Въпрос: Фирмата ни е регистрирана по ДДС. Продаваме стоки на нидерландска фирма, регистрирана по ДДС в Нидерландия. През месец май 2022 г. нидерландската фирма е издала фактура към нашата фирма за допълнителна комисиона на стойност 750 EUR. Тази фактура ние получаваме през м. 02.2023 г. и то след множество разменени мейли. Като разход можем да я включим в 2022 г., но как следва да процедираме с ДДС? Протокол със стара дата няма как да издадем. Може ли да издадем протокол през м. 01.2023 г. и да го отразим в дневниците за м. 01.2023 г.? Ще има ли някакви последици за нас късното отразяване в дневниците по ДДС, като се има предвид че бюджетът не е ощетен поради нулевия ДДС? Има ли друг правилен начин за отразяване на тази фактура?
Отговор: Съгласно чл. 126, ал. 2, т. 1 от ЗДДС при неотразени в дневниците документи, лицето трябва да извърши необходимите корекции в данъчния период, през който грешката е установена, и да включи неотразения документ в съответния отчетен регистър за същия данъчен период.
В случая получавате по-късно фактура за комисиона от нидерландската фирма. Ако мястото на изпълнение на доставката се определя в страната по реда на чл. 21, ал. 2 от закона, тогава ще са изпълнени всички условия на чл. 82, ал. 2, т. 3 от закона и следва да издадете протокол, с който да начислите данъка. Протоколът следва да отразите в дневниците за периода, в който сте установили пропуска. Този месец може да е м. 01.2023 г.
За по-късното начисляване на данъка има предвидена санкция в чл. 180а от закона.
Свързани статии
Проследени новини
Абонамент за newsletter
Абонирайте се БЕЗПЛАТНО за Newsletter clubschetovodstvo.bg
за да получавате най-новата информация и анализи по темите, които Ви интересуват!
Коментари
0 Коментари