Промените в ЗДДС за дистанционни продажби на стоки и услуги бяха въведени на 1.07.2021 г. Те доведоха до множество колебания в процеса на работата Ви като счетоводители. В редакцията ни редовно постъпват въпроси, свързани с промените, регистрацията по OSS, подаването на тримесечна справка-декларация след регистрация в новата единна система и др.
В www.portalschetovodstvo.bg Ваши колеги ежедневно задават въпроси по сложни и заплетени казуси от практиката си, а нашите експерти по счетоводство, ДДС и данъци дават конкретни отговори и решения на проблемите им. Можете да получите безплатен достъп до портала за срок от 24 часа, като се регистрирате от тук >>
Ако желаете да имате достъп до експертните решения, обнародвания от ДВ, данъчно-осигурителен календар и цялата експертна информация в сайта за по-дълъг период от време, можете да се абонирате за него от тук >>
Внимание! При абонамент за www.portalschetovodstvo.bg получаате право и Вие да зададете своите въпроси до експертите, които ще Ви отговорят до 24 часа от запитването Ви или директно във връзка по телефон! Разгледайте пакети абонаменти, които предлагаме за Портал Счетоводство, като кликнете върху всеки един от предложените абонаменти:
АБОНАМЕНТ – 3 МЕСЕЦА + 3 КОНСУЛТАЦИИ С ЕКСПЕРТ
АБОНАМЕНТ – 6 МЕСЕЦА + 5 КОНСУЛТАЦИИ С ЕКСПЕРТ
АБОНАМЕНТ – 12 МЕСЕЦА + 24 КОНСУЛТАЦИИ С ЕКСПЕРТ
А ето и едно от експертните решения, което Ваш колега получи в портала:
Въпрос: След като сме се регистрирали в режим OSS, как се осчетоводяват приходните фактури (все пак приходът трябва да се отрази в счетоводството) с различни ДДС ставки и влизат ли тези приходи, било то и информативно, в месечните справки декларации по ДДС? И тъй като касовине апарати все още не са настроени да работят по този начин, как се процедира с касовите бележки, издадени към физически лица в Румъния, заради пратки с наложен платеж, които са с вярна крайна стойност, но с начислен български ДДС - ръчно ли да ги вадя, за да ги отделя от останалия оборот?
Отговор на въпроса даде експерт Ели Марова:
След регистрацията за прилагане на режим в Съюза доставките, за които се прилага този режим, не се включват в отчета за извършените продажби по чл. 119 от Закона (чл. 112, ал. 6 от ППЗДДС), а данъчните документи /фактури и известия/ и отчетите по чл. 159г от Закона, издадени във връзка с извършените доставки на вътреобщностни дистанционни продажби не се отразяват в дневника за продажбите (чл. 113, ал. 18 от ППЗДДС). Издадените фактури във връзка с вътреобщностни дистанционни продажби се осчетоводяват като останалите фактури, но не се включват в дневника за продажби. Ще е добре да отразявате чуждия начислен данък в отделна счетоводна сметка, различна от сметките, които се отнасят за българския данък, както и да отчитате в отделна партида продажбите без фактури, за да ги отделите от останалите доставки извън режим в Съюза.
Мястото на изпълнение на вътреобщностните дистанционни продажби от лице, прилагащо режим в Съюза, е мястото, където стоката се намира към момента, в който завършва изпращането или транспортирането на стоката до получателя. Това означава, че мястото на изпълнение ще е извън страната и основанието за неначисляване на български данък е чл. 86, ал. 3 от ЗДДС. За всички плащания, за които се изисква издаване на касов бон, които са свързани с вътреобщностни дистанционни доставки, следва да издавате касов бон без българския данък и той следва да е издаден по група „А“ за стоки.
Източник: www.portalschetovodstvo.bg
Свързани статии
Проследени новини
Абонамент за newsletter
Абонирайте се БЕЗПЛАТНО за Newsletter clubschetovodstvo.bg
за да получавате най-новата информация и анализи по темите, които Ви интересуват!
Коментари
2 Коментари