Трябва ли българското дружество да се регистрира по ДДС?
Ситуация от практиката:
Фирма без регистрация по ДДС и неактивна като дейност започва да отдава под наем имот в България на фирми от Белгия. Имотите са за организиране на фотографски курсове у нас.
Трябва ли българската фирма задължително да се регистрира по ДДС преди да започнe дейност, защото ще издава фактури на фирми от ЕС? Съответно мястото на доставка на услуга по чл. 21, ал. 4, т. 1 от ЗДДС и чл. 21, ал. 4, т. 3 от ЗДДС ли ще е?
Отговора на експерта:
Доставката отдаване под наем на имот в България е с място на изпълнение в страната независимо от получателя и се определя от чл. 21 ал. 4 т. 1 от ЗДДС. Тази дейност не попада в изброените доставки в чл. 97а, ал. 2, които задължават доставчика да се регистрира преди започване на дейността т.е. българската фирма наемодател не подлежи на задължителна регистрация по чл. 97а. Когато достигне облагаемия оборот по чл. 96 от ЗДДС обаче, ще бъде длъжна да се регистрира.
Тъй като във въпроса не е уточнен статута на клиентите, възможни да следните 2 варианта:
- ако клиентите са данъчно задължени лица, следва да се вземе предвид, че чл. 21, ал. 4, т. 3 от ЗДДС се отнася само до услугата осигуряване на достъпа, т.е. продажбата на билети или вход, а не за организиране на събитието. Ако фирмата извършва и други услуги към данъчно задължените лица освен осигуряване на достъпа до събитието, тогава чл. 21, ал. 4, т. 3 не може да се приложи, а ще се приложи чл. 21, ал. 2.
В този случай доставката ще е с място на изпълнение, там където е установено данъчно задълженото лице и фирмата следва да се съобрази с чл. 97а, ал. 2 от ЗДДС. Ако получателят на услугата е установен в друга държава членка, доставчикът следва да се регистрира по чл. 97а от закона преди извършване на доставката с място на изпълнение в друга държава членка.
- ако клиентите са данъчно незъдължени лица - мястото на доставка ще се определи по чл. 21, ал. 4, т. 4, т.е. мястото на доставка ще е там, където фактически се извършва услугата при услуги и съпътстващите ги услуги, свързани с културни, артистични, спортни, научни, образователни, развлекателни или подобни мероприятия (включително панаири и изложби), включително дейността по организирането им. За такива доставки фирмата няма да е задължена да се регистрира по чл. 97а от ЗДДС, а едва при натрупване на облагаемия оборот по чл. 96.
източник: portalschetovodstvo.bg
Свързани статии
Проследени новини
Абонамент за newsletter
Абонирайте се БЕЗПЛАТНО за Newsletter clubschetovodstvo.bg
за да получавате най-новата информация и анализи по темите, които Ви интересуват!
Коментари
2 Коментари