Воденето на касова книга е задължително за много търговци, които ежедневно я попълват. Въпреки това, често се допускат грешки, а системните пропуски и неточности, без значение дали са допуснати нарочно или без умисъл, могат да доведат до санкции при една евентуална проверка.
Наредба № Н-18 от 13 декември 2006 г. за регистриране и отчитане на продажби в търговските обекти чрез фискални устройства регулира воденето на касова книга.
Касова книга е "разговорното" наименование на "Книга за дневните финансови отчети за календарната година". Всяка страница от книгата съответства на ден от календарната година и информацията в нея се попълва именно за конкрентния ден. Задължително се отбелязват както неработните, така и дните без продажба.
Попълването на касовата книга започва с изписване данните на фирмата (име, адрес, булстат...), данни за фискалното устройство и търговския обект.
Разбира се, различните издания на касовата книга могат да имат малки разлики в наименованието на отделните графи, но смисълът на попълването е един и същ.
1. В "Наличност в началото на деня" се записва наличността в началото на деня.
2. В "Оборот от касовия апарат за деня" се поставя оборота от касовия апарат в края на всеки работен ден. Не пропускайте да прикрепите и отчета за деня в посоченото за това място.
3. Във "Всичко приход" се посочва приходът т.е. положителната/ плюсовата промяна в “Промени в касовата наличност, различни от продажби”. Вписва се точна сума + час. Общата сума се поставя в графа "Всичко".
4. В "Оборот от касови бележки от кочан" се записва сумата на касовете бележки от кочан, които се пишат при техническа неизправност на касовия апарат.
5. В "Общо приходи" се поставя сумата от първите 4 графи. (1+2+3+4)
6. Във "Всичко разход" се попълва разходът т.е. изведените от касата средста за деня по “Промени в касовата наличност, различни от продажби”. Вписва се точна сума + час. Общата сума се поставя в графа "Всичко".
7. В "Общо касови бележки “СТОРНО" се записва общата сума на издадените през деня сторно бележки.
8. В "Общо безналични плащания" се попълват безналичните плащания, като напр. от ПОС терминал, оборот от касов апарат, неполучен още като действителна сума и т.н. Има различни видове безналични плащания.
9. В "Общо разходи" се поставя сумата от графи 6+7+8.
10. В "Наличност в края на деня" поставяме сумата от графи 5-9.
Накрая се записва име и фамилия на касиера, приключил касата, и се поставя подпис.
Свързани статии
Проследени новини
Абонамент за newsletter
Абонирайте се БЕЗПЛАТНО за Newsletter clubschetovodstvo.bg
за да получавате най-новата информация и анализи по темите, които Ви интересуват!
Коментари
2 Коментари