Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките".
Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките". Съгласен съм
Имейл RSS Facebook
x Влез в clubschetovodstvo.bg

Годишен финансов отчетДанъчно облагане и таксиДДСОтраслово счетоводствоСчетоводство

Счетоводно отписване на начислени, но невзети ваучери за храна

Как се процедира при невзети от служителите ваучери, ако вече е изтекъл срокът им на годност? Как е редно тези ваучери да бъдат отписани счетоводно?
 
Механизмът за придобиване, разпределение и използване на ваучерите за храна е предмет на законова регламентация съгласно разпоредбите на чл. 209 от ЗКПО и Наредба № 7 от 09.07.2003 г. за условията и реда за издаване и отнемане на разрешение за извършване на дейност като оператор на ваучери за храна и осъществяване на дейност като оператор. Относно счетоводното отчитане, представяне и данъчно третиране на механизма на предоставяне на ваучерите за храна е издадено указание на Министреството на финансите изх. № УК-3/21.03.2005 г., което е валидно и до сега, като се отчитат съответните специфики, свързани с някои промени в законодателството, регулиращо механизма за придобиване и използване на ваучерите.
 
Предвид определението за ваучери за храна, дефинирано в т. 36, §1 от Допълнителните разпоредби на ЗКПО и т. 1, §1 от Допълнителните разпоредби на Наредба № 7, те представляват специфични книжа за замяна и на това основание за счетоводни цели се третират като „други парични средства". В този смисъл неизползваните ваучери, които не са раздадени на персонала, би следвало да стоят като дебитно салдо по сметка „Други парични средства". Когато срокът на валидност на такива ваучери е изтекъл и не съществуват нормативни възможности за тяхната замяна с валидни книжа, те следва да бъдат бракувани и отписани, например като други разходи. В ЗКПО и в Наредба № 7 от 09.07.2003 г. не е предвидена специална процедура за третиране на неизползваните ваучери с изтекъл срок и за счетоводни цели би следвало да се състави протокол за брак, в който да се опишат конкретните ваучери със сроковете им на валидност, от който да е видно, че ваучерите се бракуват поради изтекъл срок. По аргумент от противното на разпоредбата на чл. 28, ал. 1 от ЗКПО разходът за брак на налични краткотрайни активи, които не са материални запаси, е данъчно признат.

източник: www.portalschetovodstvo.bg

Абонамент за newsletter

Абонирайте се БЕЗПЛАТНО за Newsletter clubschetovodstvo.bg

за да получавате най-новата информация и анализи по темите, които Ви интересуват!

Коментари

0 Коментари

Внимание: За да публикувате коментар, моля, отговорете правилно на въпроса!

Абонирайте се БЕЗПЛАТНО за Newsletter clubschetovodstvo.bg

за да получавате най-новата информация и анализи по темите, които Ви интересуват!

Да, искам информация за продуктите на РС Издателство и Бизнес консултации. Приемам личните ми данни да бъдат обработвани съгласно Регламент ЕС 2016/679