Въпрос: През м.08.2024 г. ООД завършва изграждането на фотоволтаична централна със следните натрупани до този момент стойности за направени разходи за придобиване:
1. За фотоволтаични модули - 310000.00 лв.
2. Интегриран модул за панели (конструкцията) – 140975.00 лв.
3. Инвертори – 34800.00 лв.
4. Трафопост – 128000.00 лв.
5. Оградна мрежа – 9000.00 лв.
6. Система за видео наблюдение – 4000.00 лв.
7. Изготвяне на проект – 500.00 лв.
8. Изготвяне на проект по части пътна за обект ел. захранване и трафопост – 4500.00 лв.
9. Изграждане на алармена система – 3 000.00 лв.
10. По договор за цялостно изграждане на инсталацията – 50000.00 лв.
11. По АКТ обр. 19 Електрогрупинженеринг – 59500.00 лв.
12. Изработка на проект за АПИ и ЕРМ запад за ел. кабели – 800.00 лв.
13. Фотоволтаични модули допълнително от първоначално предвидените – 12000.00 лв. (доставени след приключен монтаж на останалите)
14. Алуминиева конструкция допълнително от първоначално предвидената – 10000.00 лв. (доставени след приключен монтаж на останалите)
15. Изграждане на ФвЕЦ – 7000.00 лв. (каса е допълнително доставените модули и конструкция)
16. Трифазен реактор 5kW – 1 000.00 лв.
Тъй като към август не са заведени като актив, сега вече за приключването на годината трябва да се заведат и отчетат съответните амортизации. Съгласно договора гаранционните срокове са следните:
1. За панелите – 10 г.
2. За конструкцията – 10 г.
3. За инверторите – 5 г.
4. За трафопоста – 18 г.
Как да се заведат отделните стойности, като един актив или като отделни и кои биха били разделени? (Ще помоля за пример.) По отношение на данъчната амортизация коя е правилната данъчна категория за всеки от активите доколкото се разделят като отделни активи? И каква би била съответната обосновка за разделението на активите и избора на данъчната категория за амортизация? Въпросите ми са породени от това, че спрямо различните писма на НАП, например в писмото 53-00-22920.03.2013 г., фотоволтаичната централа се третира като машина в категория 2. Но в друго писмо Pismo_M_34_38_34 от 28.07.2022 г. се разглежда като съоръжение.
Отговор: Според мен предвид критерия относително самостоятелно функционално предназначение, като отделни активи следва да се заведат фотоволтаичната централа /ФЕЦ/, трафопоста и оградата. В преобладаващата част от писмата на НАП се приема, че ФЕЦ попадат в данъчна категория II - машини, производствено оборудване, апаратура. Това мнение споделям и аз предвид на обстоятелството, че предназначението на ФЕЦ е производство на електроенергия.
Въпрос на счетоводна политика е дали да третирате ФЕЦ като един комплексен актив от групата на производственото оборудване и апаратура или да заведете съставните компоненти като разграничими активи.
Обосновката за счетоводното решение ФЕЦ да се третира като един комплексен актив би била техническата преценка, че през полезния срок на ФЕЦ не се очаква подмяна на съществени като стойност компоненти.
При алтернативния вариант на счетоводно третиране - обособяване на компонентите като разграничими активи, следва да изхождате от критерия очакван полезен срок на всеки компонент. Ако прогнозния полезен срок на компонента съществено се различава от прогнозния полезен срок на ФЕЦ, това е основание за третиране на компонента като отделен актив. При варианта за отчитане на съставните компоненти като разграничими активи, следва с помощта на технически лица да извършите преценка за счетоводното и данъчното класифициране на всеки компонент.
източник: portalschetovodstvo.bg
Свързани статии
Проследени новини
Абонамент за newsletter
Абонирайте се БЕЗПЛАТНО за Newsletter clubschetovodstvo.bg
за да получавате най-новата информация и анализи по темите, които Ви интересуват!
Коментари
0 Коментари