Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките".
Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките". Съгласен съм
Имейл RSS Facebook
x Влез в clubschetovodstvo.bg

Годишен финансов отчетДанъчно облагане и таксиДДСОтраслово счетоводствоСчетоводство

Осчетоводяване на фактури за храна, предоставена на служители

Въпрос:
Дружество редовно купува храна и напитки за офиса на своите служители. Как следва да се осчетоводят фактурите - като представителен или като социален разход?
Ако е като социален - дължат ли се осигуровки и трябва ли да се мине през заплатите на служителите? Как трябва да бъде разпределена храната?
В случай, че дружеството предоставя паркоместа на част от служителите - тяхната равностойност като непаричен доход ли ще се третира?
Ако да - трябва ли и паркоместата да минават през заплатите на служителите и да се облагат с ДОД? Нужно ли е да се издава бележка по чл. 35 ЗДДФЛ?
Отговор:
 
В ЗКПО не се съдържа определение за „представителни разходи".

За данъчни цели се приема определението, посочено в чл. 62, ал. 1 от ППЗ ДДС , съгласно което това са разходи за посрещане, престой и изпращане на гости и делегации; разходи за нощувки; консумация на храна и напитки; организиране на делови срещи; тържества, развлекателни мероприятия, екскурзии.

В този смисъл, ако закупуваната храна и напитки не е предназначена за посрещане на гости и при провеждане на делови срещи с контрагенти, разходът не може да се класифицира като представителен.
 

Абонамент за newsletter

Абонирайте се БЕЗПЛАТНО за Newsletter clubschetovodstvo.bg

за да получавате най-новата информация и анализи по темите, които Ви интересуват!

Коментари

0 Коментари

Внимание: За да публикувате коментар, моля, отговорете правилно на въпроса!

Абонирайте се БЕЗПЛАТНО за Newsletter clubschetovodstvo.bg

за да получавате най-новата информация и анализи по темите, които Ви интересуват!

Да, искам информация за продуктите на РС Издателство и Бизнес консултации. Приемам личните ми данни да бъдат обработвани съгласно Регламент ЕС 2016/679