Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките".
Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките". Съгласен съм
Имейл RSS Facebook
x Влез в clubschetovodstvo.bg

Годишен финансов отчетДанъчно облагане и таксиДДСОтраслово счетоводствоСчетоводство

Прекратяване на трудов договор на основание чл. 325, ал. 1, т. 6 Кодекс на труда

Как да прекратим трудов договор с работничка, заемаща длъжност за бременна?
Съгласно чл. 325, ал. 1, т. 6 трудовият договр се прекратява, когато дадена работа или длъжност е определена за заемане на бременна жена или трудоустроен и се яви работник или служител, които има право да я заеме.
Това основание се състои от два елемента:
• длъжността (трудовата функция) да е определена за бременна жена или за трудоустроен, която се заема от работник или служител, който не принадлежи към никоя от тези категории;
• явяването на бременна жена или на трудоустроено лице, което отговаря на другите квалификационни изисквания за заемането й.
Това е работничка или служителка – бременна жена или трудоустроена, или работник или служител – трудоустроен в същото предприятие, който по предписание на здравните органи трябва да бъде преместен на съответната длъжност.
„Явяването на кандидат, който има право да я заеме” означава наличието на работник или служител от същото предприятие, който при трудоустрояването трябва да бъде преместен на тази длъжност.
Законодателят дава предимство наинтересите на трудоустроения работник или бременната работничка, пред интересите на работника, заемащ тази длъжност. Ако длъжността вече е била отределена за заемане от трудоустроен/респ. бременна, работника е знаел за този риск, още при подписването на договора.
Не уточнявате кога длъжността е била опеделна за заемане от трудоусторен/ респективно бременна - преди или след сключването на договара с тази работничка. С оглед на това трябва да имате предвид следните хипотези:
Първата е, когато заеманата от него длъжност е била вече определена за заемане от бременна или трудоустроен, когато  е сключен трудовия договор с Вашата работничка за тази длъжност. В този случай просто освобождавате работничката.
Втората хипотеза обхваща случаите, когато Вашата работничка е била назначена на длъжност, която в момента на сключване на трудовия договор с него е била предназначена за всеки работник или служител, но впоследствие е била определена по реда на чл. 2 /за трудоустроените/  и на чл. 9 /за бременните/ на Наредбата за трудоустрояване, за заемане от с намалена трудоспособност и на бременни работнички или служители или на майки-кърмачки.
В тези случаи трудовия договор, можете да прекратите, само ако:
• не можете да предложите друга подходяща за нейнатаквалификация длъжност, която е свободна;
или
•  сте предложили такава подходяща и и вакантна длъжност, но работничката не е съгласна да я заеме.
Не забравяйте задължителната писмена форма за всички волеизявления на страните по трудовия договор по повод прекратяването на трудовия договор и по-конкретно във връзка с втората хипотеза на предложението на работодателя и отказът на работничката да заеме  предложената свободна длъжност.

Абонамент за newsletter

Абонирайте се БЕЗПЛАТНО за Newsletter clubschetovodstvo.bg

за да получавате най-новата информация и анализи по темите, които Ви интересуват!

Коментари

0 Коментари

Внимание: За да публикувате коментар, моля, отговорете правилно на въпроса!

Абонирайте се БЕЗПЛАТНО за Newsletter clubschetovodstvo.bg

за да получавате най-новата информация и анализи по темите, които Ви интересуват!

Да, искам информация за продуктите на РС Издателство и Бизнес консултации. Приемам личните ми данни да бъдат обработвани съгласно Регламент ЕС 2016/679