Амортизацията на дълготрайните активи представлява паричното изражение на възстановяване на капитал, чието износване от промишлената му употреба се отразява чрез постепенно пренасяне на стойностите на това износване в годините на експлоатацията му.
Амортизацията е едновременно средство и начин на отразяване на прехвърлянето на процеса по износване на активите заедно с направените разходи за труд по тях.
Размерът на амортизационните разходи се включва в производстените такива, т.е. в тяхната себестойност.
Натрупаната амортизацията представлява процент от началната стойност на активите. Стандартната стойност на този процент се нарича амортизационна норма. Амортизацията се определя по два основни метода – линеен и нелинеен.
Линейният метод се използва, при невъзможност да се дефинира изгодата от експлоатацията на активите през срока на годността им. Изчислява се по формулите:
Год. амортиз. норма в % = 100/ Срок на използване актива в го- дини
Годишна амортиз. квота = Стой- ността на актива х Год. амортиз. норма в %
Месечна амортиз. квота = Год. амортиз. норма/ 12
Нелинейният метод бива константно дегресивен, неравномерно дегресивен, метод на сумата на числата, прогресивен нелинеен и функционален нелинеен....повече за нелинейните методи на амортизация, практически примери по това и още стотици финансово-счетоводни понятия ще намерите ТУК
Свързани статии
Проследени новини
Абонамент за newsletter
Абонирайте се БЕЗПЛАТНО за Newsletter clubschetovodstvo.bg
за да получавате най-новата информация и анализи по темите, които Ви интересуват!
Коментари
2 Коментари