Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките".
Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките". Съгласен съм
Имейл RSS Facebook
x Влез в clubschetovodstvo.bg

Годишен финансов отчетДанъчно облагане и таксиДДСОтраслово счетоводствоСчетоводство

Фактуриране на продажба на ударен автомобил

Как се фактурира продажбата на ударен автомобил? Вижте подробно разгледания казус, който е част от книгата "ЗДДС в практиката: счетоводители питат - експерти отговарят".
Въпрос: Българска фирма А, регистриран дилър по чл. 143 от ЗДДС, с регистрация по ДДС, купува автомобил на цена 5800.00 лв. по чл. 143 от друг регистриран български дилър - Б - с цел продажба на същия автомобил. Преди да се направи сделката по продажба автомобилът е ударен и българската фирма А продава автомобила на цена 3911.66 лв. на гръцки гражданин с регистрация по ДДС в Гърция , която цена е по-ниска от стойността на покупката на същия автомобил. Има ли право фирма А да издаде фактура за продажба по чл. 143 или продажбата на автомобила трябва да мине по общия ред?
 
Отговор на въпроса даде експерт Ели Марова:
 
След като купувате употребяван автомобил от дилър, прилагащ облагането на маржа на цената, тогава условията на чл. 143 от ЗДДС са изпълнени и следва да приложите режима на маржа при последващата доставка. Данъчната основа на тази доставка ще се определи по чл. 145 от закона.
 
Ако продажната цена е по-ниска от сумата, която е платена за автомобила, няма забрана да прилагате този режим на маржа. Има обаче ограничение в чл. 154, ал. 2 данъчната основа да не е отрицателна величина. В случая при начисляването на данъка с протокол по чл. 90 от ППЗДДС, следва да вземете предвид само положителните разлики между продажната цена на доставената стока и покупната цена на всяка доставка. Отрицателната разлика от тази конкретна доставка не трябва да се отразява в протокола.
 
Разбира се, имате право да приложите и общия ред на закона, съгласно чл. 151 от закона, но това не е задължение, а Ваше право. Ако не желаете да прилагате общия ред, прилагате облагането на маржа на цената.


Казусът и неговото решение за взети от книгата "ЗДДС в практиката: счетоводители питат - експерти отговарят". За още разрешени счетоводни казуси по ЗДДС вижте изданието тук >>

Абонамент за newsletter

Абонирайте се БЕЗПЛАТНО за Newsletter clubschetovodstvo.bg

за да получавате най-новата информация и анализи по темите, които Ви интересуват!

Коментари

0 Коментари

Внимание: За да публикувате коментар, моля, отговорете правилно на въпроса!

Абонирайте се БЕЗПЛАТНО за Newsletter clubschetovodstvo.bg

за да получавате най-новата информация и анализи по темите, които Ви интересуват!

Да, искам информация за продуктите на РС Издателство и Бизнес консултации. Приемам личните ми данни да бъдат обработвани съгласно Регламент ЕС 2016/679