Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките".
Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките". Съгласен съм
Имейл RSS Facebook
x Влез в clubschetovodstvo.bg

Годишен финансов отчетДанъчно облагане и таксиДДСОтраслово счетоводствоСчетоводство

Осчетоводяване на скрито разпределение на печалбата

Въпрос: Дружество е извършило скрито разпределение на печалбата в размер на 20 000 лева. Как е правилни да се осчетоводи - като разчет срещу бъдещ дивидент или като разход, който подлежи на регулация съгласно чл. 26, т. 11 от ЗКПО?

Експертното решение е включено в най-новото „Двойно ръководство: ТРЗ и счетоводство“ от 2021 година. В него експерти дават отговори на най-трудните казуси от практиката на колегите Ви счетоводители и ТРЗ служители. В книгата ще намерите десетки решения на казуси за: Трудови правоотношения, осигуряване, обезщетения, счетоводство, ЗДДС, ЗКПО, ЗДДФЛ, ДОПК, ЗМДТ, Наредба Н-18, Търговски закон. Вижте изданието тук >>
 
А ето и решението на казуса от експерт Трендафил Василев:
 
Съгласно разпоредбите на Търговския закон (членове 221 и 247а) не се предвижда авансово разпределение на дивидент, тъй като дивидент се разпределя след като финансовата година е приключила, финансовият резултат за периода е определен и годишният финансов отчет на дружеството е приет.
 
Според информацията, която сте дали, най-удачно е сумите, с които сте намалили финансовия си резултат, счетоводно да ги отразите като разход, например по дебита на сметка „Други разходи за дейността“, и като намаление на сметка за парични средства за периода или като увеличение на задължение, при условие, че не са платени.
 
За данъчни цели съгласно чл. 26, т. 11 от Закона за корпоративното подоходно облагане тези разходи са непризнати, което означава, че би следвало да се посочат в данъчната декларация в посока на увеличение на счетоводния финансов резултат като постоянна разлика и следователно ще се обложат с 10% корпоративен данък.
 

Абонамент за newsletter

Абонирайте се БЕЗПЛАТНО за Newsletter clubschetovodstvo.bg

за да получавате най-новата информация и анализи по темите, които Ви интересуват!

Коментари

0 Коментари

Внимание: За да публикувате коментар, моля, отговорете правилно на въпроса!

Абонирайте се БЕЗПЛАТНО за Newsletter clubschetovodstvo.bg

за да получавате най-новата информация и анализи по темите, които Ви интересуват!

Да, искам информация за продуктите на РС Издателство и Бизнес консултации. Приемам личните ми данни да бъдат обработвани съгласно Регламент ЕС 2016/679