Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките".
Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките". Съгласен съм
Имейл RSS Facebook
x Влез в clubschetovodstvo.bg

Годишен финансов отчетДанъчно облагане и таксиДДСОтраслово счетоводствоСчетоводство

Изменение в характера на работата, съгласно чл. 120 КТ

Работодателят иска да промени временно длъжността на една служителка от «Изчислител труд» на «Касиер-счетоводител», поради продължитилен болничен на касиерката (2м.). Служителката притежава висше икономическо образование и е работила дори на длъжност «главен счетоводител» при предишния си работодетел? Не става дума да съвместява, а изцяло да поеме работата на касиерката. Какво следва да направи работодателят?
Съгласно чл. 120, ал. 1 от Кодекса на труда, при производствена необходимост, работодателят има право едностранно да промени характера на работата, който е уговорен в трудовия договор и да възложи друга по характер работа. Това той може да направи за срок до 45 дни в година.
Другата работа, която се възлага на работника, следва да е съобразена с квалификацията на работника или служителя и с неговото здравословно състояние. Работодателят връчва заповед на работника, в която посочва основанието за промяната, новата длъжност и времето, за което работника ще я заема.

Абонамент за newsletter

Абонирайте се БЕЗПЛАТНО за Newsletter clubschetovodstvo.bg

за да получавате най-новата информация и анализи по темите, които Ви интересуват!

Коментари

0 Коментари

Внимание: За да публикувате коментар, моля, отговорете правилно на въпроса!

Абонирайте се БЕЗПЛАТНО за Newsletter clubschetovodstvo.bg

за да получавате най-новата информация и анализи по темите, които Ви интересуват!

Да, искам информация за продуктите на РС Издателство и Бизнес консултации. Приемам личните ми данни да бъдат обработвани съгласно Регламент ЕС 2016/679